Trabzonspor'un Yeni Malatyaspor Galibiyetini Yorumladılar!

Yazarlardan Trabzonspor Yeni Malatyaspor maçı yorumları.

Trabzonspor'un Yeni Malatyaspor Galibiyetini Yorumladılar!

 

Süper Lig'de ikinci yarının ilk maçında Trabzonspor sahasında karşılaştığı Yeni Malatyaspor'u 1-0 yenerek kayıp yaşamadı. Spor yazarları Trabzonspor - Yeni Malatyaspor maçını yazdı. İşte yazarların yorumları;

Mehmet Demirkol

Trabzonspor geçtiğimiz yıllarda yarışta olduğunda fırtına gibi eserdi. Bu kez durum farklı. Büyük bir sükunetle, sabırla oynuyorlar. Zayıf oldukları yerden soru kabul etmiyorlar. Denswil, Hüseyin ve İsmail’in olduğu savunma hattıyla isabetli şut almadan maçı tamamlayışları biraz da bundan.

Oyunu güçlü olduları yerde tutuyorlar. Kuşkusuz Yeni Malatya’nın içinde bulunduğu durum bunda etkili ama yine de Trabzonspor orta sahasının sağladığı pas oyununun hakkını vermek lazım. Neredeyse hiç hata yapmadılar. Peres’in maçın başında yaptığı, son derece gereksiz kartlık hareket dışında.

Avcı’nın maçın başından itibaren ısrarlı olduğu ve takımın büyük bir disiplinle uyguladığı kompakt oyun bunda etkili oldu. Evet, Yeni Malatya’nın da Mounir dışında lideri geri koşturacak bir planı yoktu ama ne olursa olsun. Belirleyici oyucuları yaşlı bir takım için kompakt kalmak en önemlisi.

Avcı’nın takımı, topyekun, ön alanda doğru pozisyon alarak Yeni Malatya’nın çıkma niyetine baştan hayır dedi. Bunda oyunun merkezini alan Hamsik’in rolü önemli. Takımın en çok mesafe kat eden adamı ama sprint attı mı bilmiyorum.

Sürekli takımın boyunu ayarlama konusunda güvenilir bir çapa oldu. Toplu topsuz takımı yönetmek onun için hiç zor olmadı. Tempoyu fazla yükseltmeden hiç riske kapı açmadan maçı bitirdiler böylece. Nwakeme’nin servisçiliği Cornelius’un keskinleşen bitiriciliği de özel katkı yapıyor kuşkusuz. Visca geldiğinde iş başka boyuta gelecek." ifadelerini kullandı.

Erman Özgür

Maçın ilk yarısı tam anlamıyla tek taraflı geçti.
Nwakaeme'nin organizatörlüğünü nefis iki asistle süslediği pozisyonlardan Cornelius golü yaparken, Abdülkadir Ömür fırsatı kaçırdı. Yeni Malatyaspor ise 5'li savunmanın, oyunu dar alana çekmesinin yanında hücumda rakibin bireysel hatalarına yatırım yapmıştı. Aslında bu plan Fırat Aydınus göstermesi gereken kırmızı kartı Bruno Peres'e göstermiş olsa ya da Kubilay uzatmalarda golü yapsa tutmuştu.

Maçın ikinci yarısında hikaye çok değişmedi. Trabzonspor'un top rakibe geçtiği anda yaptığı baskı, topu geri kazanması, oyunu kontrol etmeye devam etmesi ve Yeni Malatyaspor'un bu duruma karşılık verememesi, 2. gol gelmemesine rağmen tedirginlik yaratmadı. Yine de Bakasetas, Nwakaeme denemeleri vardı.

Ancak kontrollü oyun net fırsat sayısının az olmasına sebep oldu. Sonuçta Trabzonspor kısmen rahat geçen maçı Nwakaeme'nin üst düzey performansı ile öne çıktığı maçı kazanarak, ilk yarıdaki kazanma istikrarını sürdürmeye ikinci yarının başında da devam etti." ifadelerini kullandı.

Olcay Çakır 

Lider Trabzonspor mutlak kazanma parolasıyla sahadaydı. Yeni Malatyaspor önünde mutlak favori ilan edilme hali özgüveni de beraberinde getirince beklentilerin altında bir skor üretme, pozisyon üretme izledik.

Bu durum beraberinde erkenden sonuç alabilme adına baskı unsuru da oluşturdu. Ağırlıklı olarak bireysel yeteneklerin sergilenmesi, güçlü Trabzonspor oyununu arattı, sekteye uğrattı diyebiliriz. Aslında çarşamba günü oynanan Süper Kupa finalinde; devre arası tatilinden dönecek takım performanslarına dair önemli bilgiler edinmiştik.

Tatil dönüşü süre olarak hazırlık döneminin kısalığı, takımların bıraktığımız yerden devam etmelerine en büyük engel olarak bu hafta sıklıkla atıfta bulunacağımız konu olabilir. Böylesi kritik bir başlangıç maçında kazanarak başlamak önemliydi. Kapanan rakiplerine karşı önemli bir sınavdan hasarsız geçilmesi önemliydi. Hedeflenene ulaşmak için böyle maçları kazanmak, pozisyon vermeden kazanmak önemliydi...

Futbol, sıralamada ligin en başındaki ile en alt sırasındakinin maçında sürprizleri de beraberinde getirebilirdi ancak öyle olmadı. Bu zorlu süreçte 'Garanti maç yok, her maç zor olacak' uyarısı tüm Trabzonsporlular'ın maç sonunda heybesine koyduğu ders olmuştur diye düşünüyorum. Eksikler döner, Trabzonspor ritmini yakalar, hücum çeşitliliği artar, bu maç da anılarda hatırlanır bundan sonra." ifadelerini kullandı.

Reha Kapsal 

"Nwakaeme'ye, Hamsik'e ve golü atan Cornelius'a navigasyon diyorum. Neden Navigasyon diyorum çünkü, Trabzonspor'da oyun kılavuzu, oyun aklı, golü atan ve skoru belirleyen bu oyuncular. Trabzonspor'un ikinci yarıya galibiyetle başlaması çok önemliydi. Bir de Cuma günü ilk oynadı. kazanmasıyla üzerindeki baskıyı attı. Çok iyi oynamadı ama bireysel oyuncular ile işi bitirdi. Ne kadar topa sahip de olsa Trabzonspor hücum organisazyonlarında sayısal anlamda hep sayısal eksik kaldı. Evet ikiyi bulması lazımdı ama etkili bir atak da göremedik." ifadelerini kullandı.