Trabzonspor'un Başvurusuna FIFA'dan Olumlu Cevap Geldi

Trabzonspor kısa süre önce PFDK tarafından verilen hak mahrumiyeti cezalarının adaletsiz olduğunu, hakem hatalarını, TFF'nin ve kurullarının kararlarının adaletsiz olduğunu belirterek FIFA'ya şikayette bulundu.

Trabzonspor'un Başvurusuna FIFA'dan Olumlu Cevap Geldi
 

AİHM’in aldığı, TFF Tahkim Kurulu'nun "bağımsız, tarafsız bir organ olmadığı" ve "yapısının değiştirilmesi gerektiği" kararı üzerinden bir karar alınmasını istedi. TFF'nin bağımsız ve özgür hareket etme ilkesine uymadığını iddia etti.

FIFA OLUMLU CEVAP VERDİ

Trabzonspor'un kurulların seçimle iş başına gelmesi için yaptığı başvuruya, FIFA'dan olumlu cevap geldi.
FIFA’nın Disiplin Kurulu, kurulların seçimiyle ilgili aldığı kararı UEFA’ya iletti. UEFA da TFF’ye bir yazı gönderdi. Kurulların tam bağımsız olmasının gerektiği konusunda uyarı yaptı. TFF’ye süreci tamamlaması için zaman tanıdı.
Dün itibariyle Türk futbolu için kritik süreç başladı. Bu dakikadan sonra Kulüpler Birliği'nin tutacağı tarafta TFF’nin geleceğini belirleyecek. 
Spor hukuku uzmanlarına göre Trabzonspor’un yaptığı bu başvuru Türk futbolu için sıkıntılı bir sürece neden olabilir.

UEFA'DAN TFF'YE UYARI MEKTUBU

FIFA’nın aldığı, UEFA’nın TFF’ye gönderdiği uyarı mektubunda yer alan süreç içinde kurulların bağımsızlaştırılması için gerekli adımlar atılmazsa yaptırımlar gündeme gelebilir. Bunlar arasında Türkiye’nin FIFA üyeliğinin askıya alınması, Euro 2020’deki oynama hakkının lav edilmesi gibi sonuçlar bile doğurabilir.