Spor Yorumcularından Trabzonspor-Sivasspor Maçının Analizi!

Trabzonspor'un kendi sahasında Sivasspor'u 1-0 mağlup ettiği maçı spor yorumcuları değerlendirdi.

Spor Yorumcularından Trabzonspor-Sivasspor Maçının Analizi!

 

YAZARLARDAN DEĞERLENDİRME

Spor yazarları, Trabzonspor'un 1-0 kazandığı Sivasspor karşılaşmasını değerlendirdi. Yazıların tamamını paragraf sonunda adı verilen gazetede bulabilirsiniz.

"ÇARE YİNE AVCI'DA"

CEMAL ERSEN: "Uğurcan ve Hamsik’i ayrı tutuyorum. Biri çok tuttu, diğeri üç puana imza attı. Peki diğerleri? Hepsinin değerli futbolcular olduğunu biliyorum. Ama oyun kurgusunda bir eksiklik var. Monaco maçı dışında tat vermiyor mücadele. İşler düzelir mi? Elbette düzelir. Sahaya coşku, tribünlere heyecan tabii gelir. Avcı kötü niyetli olmayan eleştirilere gönül koymasın. Kazanan haklıdır, fakat Sivasspor karşısındaki oyundan hocanın da mutlu olduğunu sanmıyorum. Çare yine sende sevgili Abdullah Avcı."

"ÜRETKENLİK SORUNU VAR"

İSKENDER GÜNEN: "Trabzonspor'da öncelikle takım savunmasındaki yetersizlikler, bireysel hatalar sonucunda yenilen goller ve ardından üçüncü bölgede yaşanan üretkenlik problemi var. Görünen o ki üçüncü bölge sorunları devam edecek. Orta alanda Gbamin, Bakasates ve Hamsik şu an takımın yükünü çeken üçlü konumunda. Geçmiş maçlara göre savunmada daha organize bir yapı var. Monaco, Beşiktaş ve ardından Sivasspor maçında her ne kadar beklenen, arzu edilen oyun sahaya yansıtılamasa da alınan 3 puan önemliydi."

"TEDAVİYE YANIT VERMİYOR"

OLCAY ÇAKIR: "Uzunca bir süre topa sahip ancak oyuna hakim olamayan Trabzonspor izledik. Özellikle sağ ön taraf yerli bir oyuncuyla tedaviye bir türlü yanıt vermeyecek gibi duruyor. Acil başka çözüm istiyor orası. Bu oyun bu şablon Trabzonspor’u birçok mevkide eksik bırakıyor. Takım dengesi bozuluyor. Netice olarak; şampiyonluk sezonundaki karşılaşmaların çok benzeri ve sonuç odaklı, kazanma odaklı bir oyun haricinde konuşulacak pek bir şey yoktu. Böylesi stratejik bir haftada önemli olan kazanmaktı, oyun ise bir gün gelişir elbet..."

"DOLU TARAFINA İYİ BAKMAK GEREKİR"

REHA KAPSAL: "Trabzonspor çok geniş alanda oynayan, bu yüzden de ön alanda pres ve topun kaptırıldığı yerde karşı presi doğru uygulamayan, (kaldı ki bu Trabzonspor'un en önemli geliştirmesi gereken özelliği) ve rakibinden geçiş hücumları yiyen bir görüntü ortaya koydu. Trabzonspor öncelikli olarak topu kaptırdıkları bölgede hemen reaksiyon verip, karşı mekaniğini devreye sokmalılar. Tabii ki Kızılyıldız deplasmanı öncesi alınan üç puan, moralmotivasyon, ligde üst sıralarda yerini konuma açısından çok önemli ve değerliydi. Bardağın boş tarafı kadar, dolu tarafına da iyi bakmak gerekir."

"BU OYUNLA NEREYE KADAR?"

YUNUS EMRE SEL: "Trabzonspor birkaç oyuncunun mücadelesi haricinde ilk yarıda üzerinde durmaya değecek bir oyun oynamadı. İkinci yarıda da değişen pek bir şey yoktu. Belirli bir dakikadan sonra Sivasspor da oyunun tekdüzeliğine bıraktı kendini. Uzatmalardaki Trezeguet- Doğucan değişikliği ise karşılaşmanın özeti gibiydi: Önemli olan kazanmak... Fakat bu oyunla nereye kadar?"

"İKİ KİŞİLİK OYNADILAR"

AKSAL YAVUZ: "Bordo-mavili oyuncular ne kanatları çalıştırabildiler ne de merkezden gidebildiler. Hal böyle olunca ne beklenen oyunu oynayabildiler ne de izleyenlere 'bu da kaçar mı?' dedirttiler. Yükü ağır olan işçi başkasının yükünü taşırmış! O anlamda Gbamin, Bartra, Hamsik, Hugo ve Uğurcan, vasat oynayan arkadaşlarının yükünü sırtlarına alıp taşıdılar, her biri iki kişilik oynadı. Uzun lafın kısası Gbamin, Bartra, Hugo ve Hamsik çok iyi oynamasaydı, Uğurcan da birçok maçta olduğu gibi gününde olmasaydı; DG Sivasspor’un Trabzon’dan puanla ayrılması işten değildi."

SKORU ALDI OYUNU BIRAKTI!

MUSTAFA MİR ÇOLAKOĞLU: Trabzonspor'un geçtiğimiz sezonun sonundan beri yaşadığı en büyük sorunlardan biri skoru aldıktan sonra oyunu bırakması. Eğer oyunu bırakmasa skoru 2-0'a, 3-0'a taşıyabilecekken birden topu da oyunu da rakibe bırakıyor. Sahada tanınmaz bir Trabzonspor ile karşılaşıyor taraftar. Ama sahadaki oyunun bu hali almasının çok nedeni var. Kritik noktalardaki kritik eksiklikler… Trabzonspor'un bu sezon sadece bir kanat futbolcusu var. O da geçen sezon ki oyun anlayışına hiç uymayan Trezeguet! Rakip Trezeguet'e önlem aldı mı Trabzonspor ne kanattan ceza sahasına girebiliyor ne de sıfıra inip orta yapabiliyor. Edin Visca gelince oyun düzelir mi pek belli değil ama saha içinde alternatiflerin çoğalacak kesin. Bir diğer sorun geriden oyun kurmak… bu iş bütünüyle Marak Hamsik’in omuzlarına kalmış durumda. Eğer Bruno Peres sakatlanmadan önceki performansıyla dönerse kanattan oyun kurucu rolünü oynayabilirse oyuna olumlu anlamda katkı sağlayacaktır. Ama oyunun bu kadar kötü olmasının nedeni de eksiklerle açıklanamayacak bir gerçek. Trabzonspor'da sahaya çıkan futbolcuların bazılarının aklı ne Trabzonspor'da ne de sahada! Bazıları da o kadar konsantre ki sahada skoru aldığı gibi önlerindeki maçı düşünüyor. Sivasspor maçında skor alındıktan sonra aklı sahada olan futbolcuların hepsinin aklı Kızılyıldız maçına gitti. Bu sorun da Avrupa Kupası grubundan çıkmadan düzelmez gibi duruyor.