Mustafa Mir Çolakoğlu: Trabzonspor Marek Hamsik’siz Oyun Kalitesini Kaybediyor!

Tskulis.com'un köşe yazarı Mustafa Mir Çolakoğlu, Trabzonspor'un deplasmanda İstanbulspor karşısındaki oyununu değerlendirdi.

Mustafa Mir Çolakoğlu: Trabzonspor Marek Hamsik’siz Oyun Kalitesini Kaybediyor!

 

Tskulis.com'un köşe yazarı Mustafa Mir Çolakoğlu, Trabzonspor'un deplasmanda İstanbulspor'u 2-0 yendiği maçı değerlendirdi.

İşte o yazı;

Süper lig uzun bir aranın ardından başladı. Geçtiğimiz sezonun şampiyonu Trabzonspor, İstanbulspor'a konuk oldu. Maç Trabzonspor'un ikincisi sahası haline gelen Olimpiyat Stadyumu'nda oynandı. Hiç yabancısı olmadığı mekanda hiç yabancısı olmadığı 3 puanı alarak lige giriş yaptı ama, Trabzonspor yoluna kaldığı yerden devam ediyor olması bende biraz bir korkuya neden oldu. Trabzonspor, geçtiğimiz sezonun son maçlarında ortaya koyduğu kötü futbolu, İstanbulspor maçının ikinci yarısı da ortaya koymaya devam etti.

MAREK HAMSİK'SİZ OYUN KALİTESİNİ KAYBEDİYOR!

Trabzonspor, Süper Lig'in ilk karşılaşmasında Olimpiyat deplasmanında İstanbulspor'a konuk oldu. Trabzonspor maça Marek Hamsik’ten yoksun çıkarken, sağ stoper pozisyonunda ise Dorukhan Toköz görev aldı. Takım ilk yarı hem oyun olarak, hem fiziksel olarak güzel bir görüntü verdi. Özelikle hucüm anlamında Eren Elmalı, Larsen ve Abdülkadir Ömür güzel bir performans ortaya koydu. Siopis rakibi karşılaşma konusunda müthiş bir performans sergilerken, takım hucüma çıkarken yaşadığı eksiklik gözle görüldü. Ama yine de Abdülkadir Ömür'e attığı pas takdire şayandı. Trabzonspor'un büyük umutlarla kadrosuna kattığı Trezeguet'in tam hazır olmadığı son hareketlerde kendini belli etti. Ama bireysel olarak yine çok güzel bir görüntü çizdi. Fakat etrafındaki oyuncularla bir an önce uyum sağlamalı. Ceza sahası içindeki ve çevresinde takım arkadaşlarına şut servisi yapmalı. Takım arkadaşlarını tanıdıkça, oyun ezberi oluştukça çok güzel performans ortaya koyacağını düşünüyorum. Dün gecenin başka bir iyisi de Cornelius'du. Trabzonspor'a transfer olduğundan beri mücadele olarak her maç sahada kendisini gösterdi. Dün gece sahada kaldığı sürece attığı golün yanında rakip savunmayı çok hırpaladı, çok zorladı. Orta sahaya kadar gelip ataklara genişlik kazandırdı. Eğer bu sezon bir sakatlık yaşamazsa geçtiğmiz sezondan çok daha faydalı olacak. Çünkü Cornelius geçtiğmiz sezon 6-7. hafta hazır hale gelebilmişti. Ama bu sezon fiziksel olarak da mental olarak hazır bir durumda. Trabzonspor kalesi ve sol stoperi en çok güven veren mevkilere. Uğurcan Çakır ve Vitor Hugo da çok güzel görüntü çiziyorlar. Uğurcan Çakır'ın üzerinde geçen sezonun başında olan o konsantrasyon eksikliği hiç bulunmuyor. Anladığım kadarıyla Şampiyonlar Ligi hayali onu da motive ediyor. Sağ stoper transferinin gerçekleşmemesi ve Denswil'in de tam hazır olmamasından dolayı sağ stoper olarak maça başlayıp, sağ bek olarak maçı tamamlayan Dorukhan Toköz her mevkide katkı vermeyi başarıyor. Geçtiğimiz sezondan beri sağ bekte, stoperde, 6 numarada ve 8 numarada... Her mevkide performans vermeyi başardı. Abdullah Avcı'nın jokeri oldu, olmaya da devam edecek. Tüm bunların yanında Trabzonspor'un sağ bek ve sol bek pozisyonu için kadroya kattığı isimler müthiş bir performansın yanında, takıma mükemmel bir hava ve öz güven kattılar. Hem savunma anlamında hem de hucüm anlamında iki bekin de performansı hem Süper Kupa maçında hem de Süper Lig açılış maçında mükemmeldi. Özellik Eren Elmalı'nın topla çıkışları ve mesafe tanımaksızın çıkardığı şutlarla çok etkili görüntü çizdi. Larsen’in ceza sahasına girmesi, sıfıra inmesi ve ceza sahası etrafında sürekli şuta hazır bir pozisyon alması çok gole katkı vereceğinin habercisi... Tüm olumlu olumsuz şeylere rağmen, Trabzonspor'un oyunu Marek Hamsik’siz iki, üç kalite aşağıya düşünüyor. Skor yine alınıyor ama oyun kalitesini kaybediyor.

BAKASETAS VE VİSCA! 

Trabzonspor'un geçtiğimiz sezonun son maçlarından beri bir performans düşüklüğü bulunan Bakasetas ve Edin Visca hala üzenlerindeki ölü toprağını atamadı. Bakasetas'ın kaleye uzak bir pozisyonuyda, orta sahada mücadelenin içinde olması, ofansif olarak performansının düşmesine bir bahane olabilir ama Visca'nın bu performansı göstermesinin bir bahanesi olamaz gibi duruyor. Trabzonspor Bruno Peres'i kaybetmekle, Edin Visca'ya da kaybetti. Visca, Başakşehir'de gösterdiği performansın sadece fragmanını Trabzonspor'da gösterdi. Onu da Bruno Peres'le oynadığı 3-4 maç gösterdi. Bakasetas ise kaleden uzak kaldı mı mücadeleden başka bir performans ortaya koyamıyor. Abdullah Avcı, Bakasetas'ın bu sorununa bir çözüm bulmalı. Yoksa Bakasetas'a eleştirilerin dozu artacak gibi duruyor. Ama her şeye rağmen Denswil'e kornerden müthiş bir orta kesti ve Trabzonspor'un maçı koparmasındaki baş kahramanlardan biri oldu. Larsen’in çıkmasından sonra Dorukhan'ın sap beke geçmesiyle sağ stoper pozisyonuna geçen Denswil, attığı gol ile savunmada yaptığı müdahalelerle ne kadar yerinde bir karar verildiğini gösterdi. Bütün bunlardan hariç Trabzonspor'da hala istenilen seviyeye gelmeyen bir isim var! Abdullah Avcı'nın çok beğendiği, takımda tutmak için çok mücadele verdiği Djaniny, yine sezona tutuk başladı. Fiziksel olarak hazır olmadığı görüntüsü verdi. Djaniny'in Kopenhag maçına kadar hazır olması gerekiyor. O maçta herkes lazım olacak. 

TRANSFER OLMAZSA OLMAZ! 

Trabzonspor Yönetimi transfer için Şampiyonlar Ligi ön eleme maçlarını beklediği çok belli oldu. Sağ stoper için çalışmalar devam etse de daha iyisini alabilme ihtimali üzerinden, Şampiyonlar Ligi ön eleme maçları beklenecek gibi duruyor. Ama Trabzonspor'a sadece sağ stoper lazım değil! Trabzonspor'a Marek Hamsik olmadığı zaman oyunu yönlendirecek bir isim, Cornelius olmadığı zaman gol atabilecek bir forvet lazım. Ayrıca Visca'nın bu şekilde oynama ihtimaline karşı bir sağ açık olmazsa olmaz gibi duruyor.