Anları Doğru Oynamak

Anları Doğru Oynamak

 

 

Buna ister büyük takım refleksi deyin ister şampiyonluk alameti. Trabzonspor, Galatasaray deplasmanında 1-0 geriye düştüğü dev derbiyi çok doğru işler yaparak, sahaya karakter koyarak ve anları doğru oynayarak kazandı.  Taraftar adına çok sevindirici olan bu maça Kaptan Uğurcan'ın üst düzey performansı ve son dakikalarda gelen goller damga vurdu fakat oyunda Trabzonspor’un pek çok defosu da mevcuttu.

Galatasaray’ın Ön Alan Baskısı ve Trabzonspor Merkezinin Niteliksizliği

Bein Sports'tan alıntıdır.

Galatasaray maça önde baskıyla başladı. Sezonun ilk yarısında Trabzonspor'a karşı neredeyse hiçbir takım bu şekilde basmaya cesaret edemiyordu çünkü Trabzonspor Edgar gibi üst düzey bir oyun kurucu stopere ve Hamsik gibi A sınıfı bir pasöre sahipti. Bu maçta Berat'ın sorumluluk alıp dikine paslarla rakip baskısını kırması bekleniyordu fakat Berat bu konuda sınıfta kaldı ve 45 dakikada tam 10 kez top kaybetti. Bunun haricinde Berat-Dorukhan ikilisinin defansif aksiyonlarda bulunamaması da Trabzonspor’un topu geri kazanma süresinin uzamasına neden oldu. Galatasaray’ın oyunda üstün olması ve gelen penaltı golüyle Trabzonspor bir iki çırpınış gösterdiyse de ilk devre kötü bir görüntü çizdi. İkinci yarının başında Berat’ın oyundan çıkması ve yerine giren Siopis’in iyi performansı Trabzonspor’un topu kazanma süresinin kısalmasını sağladı.

Trabzonspor'un Ön Alan Baskısı ve Galatasaray Merkezinin Niteliksizliği

Bein Sports'tan alıntıdır.
Bein Sports'tan alıntıdır.

 

İkinci devre ön alan baskısı da uygulayan Trabzonspor’un çok kusursuz bir pres planı olduğu söylenemezdi fakat bu baskı dahi Galatasaraylı oyuncuların hata yapmasına yetti Nihayet 2. gol de böyle geldi.

Trabzonspor'un Kenarları Kullanması

Bakasetas’ın da oyun içi etkisizliği dolayısıyla 2. devre kanatlarda ikiye birleri üçe ikileri daha sık deneyen Trabzonspor Nwakaeme-Puschaz ikilisinin uyumsuzluğu nedeniyle sol kenarda hiçbir şey üretemedi fakat sağ kanatta Peres-Visca ikilisi tehlike vadetti. Her ne kadar bu ortalar harika bir kafacı olan Cornelius'u bulamadıysa da ilk gol Peres’in ortası sonucunda geldi. 

Sonuç olarak Trabzonspor’un maçıın büyük bölümünü çok doğru oynadığı söylenemez fakat hoca dokunuşu ve bireysel yeteneklerle lider, böylesine önemli bir maçı “anları doğru oynayarak” kazanmasını bildi ve özlemle beklenen o güne bir adım daha yaklaşıldı.