Abdullah Avcı'dan Abdülkadir Ömür'e Yeni Mevki

Trabzonspor'un Alanyaspor ile 1-1 berabere kaldığı karşılaşmada maça son dakikalarda dahil olan Abdülakdir Ömür orta sahanın sol iç bölgesinde görev aldı.

Abdullah Avcı'dan Abdülkadir Ömür'e Yeni Mevki

 

Süper Lig'in 7. haftasında Trabzonspor evinde konuk ettiği Alanyaspor ile 1-1 berabere kaldı. Yenmesi halinde zirveye yükselecek olan bordo mavililer eline geçen fırsatı bu hafta da kullanamadı.

Geçtiğimiz hafta Konyaspor deplasmanında 10 kşi kalan Trabzonspor, bu hafta da Alanyaspor karşısında son 15 dakika 10 kişiyle mücadele etti.

Karşılaşmanın 63. dakikasında Abdullah Avcı Gervinho'yu Berat Özdemir'in yerine oyuna alarak takımı daha ofansif bir yapıya çekti ve maçı ne kadar kazanmak istediğini gösterdi. Ancak 75.dakikada gelen kırmızı kartla birlikte Abdullah Avcı'nın tüm oyun planı bir anda değişmek zorunda kaldı. Cornelius'u oyundan almak durumunda kalan Avcı, Danimarkalı golcünün yerine stoper pozisyonu için Ahmetcan Kaplan'ı sahaya sürerek ilerdeki sayı üstünlüğünü azaltmak durumunda kaldı. Ardından 85. dakikada Siopis ile birlikte Abdülkadir Ömür, Bakasetas'la İsmail Köybaşı'nın yerine oyuna dahil oldu. Oyuna giren Abdülkadir Ömür maçın son dakikalarında alışılmış pozisyonunun dışında oynadı.
Hücumu seven bir oyuncunun sol kenarda Nwakaeme'nin gerisinde oynaması Abdullah Avcı'nın 10 kişi kalmasına rağmen maçı kazanmayı ne kadar arzuladığını kanıtlar nitelikteydi. Son dakikalardaki Abdullah Avcı'nın bu hamlesi ve oyun içerisinde de oyuncuların farklı rollerde kullanılmasına ilişkin basın toplasında Abdullah Avcı, şöyle cevapladı: "Oyun içinde formasyonlarda değişiklikler yaptık. Kenar oyuncularını içeriye soktuk, beklere derinlik verdik,iki santrfora döndük, arkasına Tony'i aldık,kazanabilmek için bütün silahları o anlamda kullandık."

Özellikle Abdülkadir Ömür'ün o pozisyonda oyuna girmesini kimse beklemiyordu. Abdullah Avcı bu hamlesinin nedenini de şöyle ifade etti: "Kazanmak için yapılan hamleler.Aslında biz orada set oynuyoruz. Bek gibi değil aslında bir kenar oyuncusu gibi. Kenar oyuncusunu içeriye sokuyorduk. Çünkü Ömür özellikleri olan daha evvel de iç orta sahada oynayan bir oyuncuydu.Bunu da yapabilir. Çünkü biz hücum seti oynadık ki bence bu oyunda o da doğru cevaplar verdi. Risk aldık, kazanmak istedik. Bütün hamlelerimizi yaptık."

Abdülkadir Ömür hamlesinden sonra Trabzonspor'un son dakikaları daha baskılı oynadığı düşünüldüğünde Abdullah Avcı'nın stratejisinin pratikte işe yaradığı görüldü. Trabzonspor istediği golü bulamadı belki ama sol tarafta yaşanılan problemi Adbullah Avcı, Abdülkadir Ömür ile çözebilme seçeneğini de gün yüzüne çıkarmış oldu. Daha önce Abdülkadir Ömür'ün bu bölgede görev almaması, bu hamlenin şaşkınlık yaratmasına yol açsa da bir dahaki hafta Avcı, Ömür'ü bu pozisyonda denerse kimse şaşırmaz.