Uğurcan Çakır 1 numara olmak istiyor!

TSKULİS/MBS

Türkiye Futbol Federasyonunun Tam Saha dergisine konuşan genç kaleci Uğurcan Çakır futbola forvet olarak başladığını, 1 yıl sonra okul takımında kaleci bulunmadığı için bu mevkiye geçtiğini ve amatör olarak futbol oynamaya başladığını belirtti. Futbol oynamaya Kartalspor'da başlayıp burdan 1461 Trabzon'a ve akabinde göstermiş olduğu muazzam performansı ile Trabzonspor alt yapısına yükselen genç yıldız, iki yıl içinde A Takıma yükselme başarısı elde etti. Şu anda Trabzonspor'daki 10 maçlık performansıyla da A Milli Takım kadrosunda yükselen Çakır, İnşallah bu çıkışını aynı hızla devam ettirir.

Kalecilerin zeki olmanın gerektiğini aktaran genç yıldız, şunları söyledi:

"Şenol hocanın eski maçlarını izliyorum veya büyüklerimin onunla ilgili anlattıklarını dinliyorum, çok zeki bir kaleci olduğunu anlıyorum. Ben de kalede zeki davranmak gerektiğini düşünüyorum. Daha doğrusu sezgilerimi geliştirmeye çalışıyorum. Araya atılan topların veya herhangi bir topun nereye gelebileceğini sezmek, atak sırasında rakip oyuncunun ne yapacağını önceden kestirebilmek bir kaleci için çok önemli. Ben de oynaya oynaya tecrübe ve öz güven kazanarak, farklı oyuncularla oynayarak bu yönümü geliştirmeye çalışıyorum."

Futbol'da klübdeki her bir çalışandan bir şeyler öğrenmek gerektiğini aktaran Çakır  "Yurt dışındaki kalecileri de büyük bir dikkatle izliyorum ve De Gea'yı çok beğeniyorum. Stili çok iyi. Bir de Jan Oblak var. Çok komple bir kaleci. Gösterişsiz oynuyor. Ben de o gösterişsiz oyun sebebiyle kendimi Oblak'a benzetiyorum. Kaleci topu tutacak ama gösteriş yapmasına da gerek yok. Oblak gibi sade ve temiz oynamayı seviyorum. De Gea'nın ise farklı özellikleri var. Refleksleri çok iyi, çizgide çok başarılı bir kaleci. Bense çizgide duran değil, yan topa çıkan ve oyunu yöneten kaleci olmayı seviyorum." ifadelerini kullandı.

Her zaman 1 numaralı kaleci olmak istediğini belirten ve kaleci antrenörü Metin Aktaş'ın yaptığı konuşmalarda kendisine her zaman güven verdiğini vurgulayan genç filebekçi sözlerine şöyle devam etti: "Onur ağabey olduğunda da ikinci kaleci olarak kalmayı hiç düşünmedim. Ben her zaman çok çalışacak ve birinci kaleci olmayı zorlayacaktım. Kupada mı şans geliyor, kupada en iyisi yapacak ve birinci kaleciliği zorlayacaktım. Şimdi A Milli Takım'a ilk defa seçildim; burada ikinci, üçüncü, dördüncü kaleci olmaya niyetim yok. Kendime güveniyorum. Burası milli takım, oynamayacağımı bilsem ve 100 kere çağrılsam da her seferinde gözüm kapalı koşa koşa gelirim ama her seferinde 1 numaralı kaleci olmak için çaba harcarım. Her zaman 1 numara olmak isterim." .