Türk Futbolunu Rahatlatacak Hamle !

 

TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile birlikte TBB Başkanı Hüseyin Aydın Aspor ekranlarına son zamanlarda gündeme gelen kulüp borçlarının vadelenmesine ve yapılanmasına yönelik aydınlatıcı açıklamalarda bulundular.

Demirören ; Bu konu ile alakalı bilgi kirliliğinin artmasının ardından konunun aydınlatılması gerektiğini “ söylerek açıklamalarına başladı. 

“ Şu anda kulüplerimizin  sürdürülebilir kredibilitesi kalmadı bu bir gerçek. Bunu tüm kulüp başkanlarımız da kabul ediyor. Tabii ki borçu olmayan kulüplerimiz var, onları da takdir etmek lazım ama onlarda yarın borçlanmayacak diye bir şey yok. Borcu olan kulüpler sürdürebilirliği kalmadığı için yapılanmaya gitmesi şart. Yapılanma kulübe herhangi bir borç yüklemiyor. Borç miktarı artmadan bankalara olan borçlar yapılanacak, bütün kulüpler genel bütçelerine göre hareket etmek durumunda kalacak. 

Artık bundan sonra en katı bir şekilde hep beraber bu yola çıktık ve herkes buna uymak zorunda kalacak. Borcu olmayan kulüplerimizde bu talimatnamelere uymak zorunda olacak, gelecek dönemlerde onlarda borçlanabilir. 

Federasyon olarak en önemli işlerinin ; bu talimatların bir an önce oluşturulup çıkarılması ve lisans kurulunda takip edilmesidir. 

Kulüplerin ve başkanların tepkilerini olumlu bulduğunu, gerçeğin farkında olduklarını, gerçeğinde sürdürebilirlik olduğunu kaydetti. Finans akışının kalmadığı ve bunun oluşturulması gerektiğini “ söyledi. 

TARİHİ BİR ADIM ATILIYOR

Hep beraber desteklenmesi gerekiyor. Kişiler geçici kulüpler kalıcı, bu yapılan hareket kulüplerimizin yaşaması için yapılan hareket, kulüplerimizin nakit akışını çözerek kulüplerimizi yaşatır hale getirmek. Bu yaşam içinde borç yapılarını kademe kademe aşağı indirerek kulüplerimizi rahatlatmak “ olduğunu söyledi. 

TBB BAŞKANI HÜSEYİN AYDIN ; KATKIDA BULUNACAĞIZ 

TBB Başkanı Hüseyin Aydın ise şu konulara değindi ; Türk futbolunun bugünkü durumu iyi değildir. Bazı kulüplerin bütçesi eksiye geçmiştir, uzun sürede negatif gidebilir. Türk futbolunun yayın ve marka değeri önemli bir noktadadır. Doğru yapıldığında bunların hepsi kolayca yönetilebilir. Taraflar bu iş olsun istiyor. Kulüp nasıl faaliyet göstereceği, nasıl hareket edeceği bunlar kurallara bağlanıyor. 

Daha önce verilmiş olan krediler yeniden vadelendirilip yeniden yapılandırılacak. Bu süreçte Türk futbolunun, Türk futbol endüstrisinin daha cazip, daha kıymetli hale gelmesine katkıda bulanacağız “ diyerek sözlerini noktaladı. 

 

TSKULİS / Ertuğrul Sarıhan