TRABZONSPOR İÇİN HER SIKINTI BİR FIRSAT ANLAMI TAŞIYOR!

Trabzonspor'da yaşanan sakatlıklar üstüne moral bozan, umut tüketen, hayal kırıklığı yaşatan bir çok söz duyduk, bir çok yazı okuduk! Ben bu umutsuzluğu, bu teslimiyeti kabul etmiyorum! Eğer sahada Trabzonspor ruhu varsa, hangi oyuncunun oynadığının, hangi oyuncunun yedek kaldığının, hangi oyuncunun sakatlandığının bir önemi yok. Formsuzun olan oyuncunun da yeri doldurulur, sakatlanan da oyuncunun yeri doldurulur. Bu sakatlıklar Trabzonspor'u yolundan etmez; sadece zor olan işini daha da zorlaştırır. Ama yolundan etmez! 

SIKINTILAR DAHA GÜÇLÜ OLMAYI SAĞLAR

Trabzonspor özellikle son 1.5 yıldır yaşadığı her sıkıntıdan, her krizden daha güçlü çıkmayı başardı. En güçsüz kaldığımız dönemde Trabzonspor'u yüz üstü bırakıp giden Mehmet Ekici'nin yokluğunu 3 haftada Yusuf Yazıcı bize unutturdu. Öyle ki Ekici'nin yerine oynadığımız Yusuf'tan toplamda 20 milyon euro para kazandık. Geçen sezon ilk devre yaşanan Onur Kıvrak, Burak Yılmaz ve Olcay Şahan krizinden nasıl çıktığımızı hepimiz çok hatırlıyoruz! Eğer unuttuysak hatırlamada çok ama çok fayda var! 30 yaşına gelmiş çapraz bağları bitmiş bir kaleciden kurtulup, 23 yaşında şu an bonservisi 30 milyon eurolara dayanmış bir kaleciye sahip olduk! Olcay Şahan'ın yokluğunda yeteneklerinden şüphemiz olmayan Abdülkadir Ömür'ün performan yaparak formayı almasına şahit olduk. Burak Yılmaz gibi 2018-2019 sezonunda 23 gol atmış bir oyuncunun yokluğunu da yine kadromuzun içinde bulunan Rodallega ile unutturmayı başardık. Geçen sezonun 17. haftasında sakatlanan Onazi'nın boşluğunu, Onazi sakatlanmadan bir hafta önce Samsunspor'a kiralanması konusunda anlaşılan Abdülkadir Parmak ile doldurmayı başardık. Belki Abdülkadir Ömür'ü ve Ekuban'ı unutturacak oyunculara sahip değiliz ama onların performasını aratmayacak oyunculara sahibiz. Ama yeter ki Trabzonspor ruhu o sahada olsun!


SAHNE GENÇLERE KALABİLİR

Sezon başında transfer edilen potansiyeli yüksek oyuncularımız var. Hepsi bir şans, hepsi bir fırsat bekliyor. Bazı oyuncuların şansızlığı, bazı oyuncuların şansı oluyor. Yusuf Sarı'nın, Abdülkadir Ömür'ün, Ekuban'ın, Onazi'nin, Ahmet Kamil Çörekçi'nin, Fernandes'in ve Daniel Sturridge sakatlıkları yedek kulübesinde, abronda bekleyen oyuncular için büyük bir fırsat sunuyor. Doğan Erdoğan, Fıratcan Üzüm, Ahmet Cambaz, Taha Tunç, Donis Advijaj, Kerem Baykuş, Cafer Tosun, Behlül Aydın gibi oyuncular formayı sırtlarına geçirmek için sıra bekliyor. Hepsi Yusuf Yazıcı gibi, Abdülkadir Ömür gibi, Ekuban gibi, Abdülkadir Parmak gibi, Hüseyin Türkmen'in gibi kendi hikayelerini yazmak istiyorlar. Hepsi bu bordo mavi forma ile destanlar yazıp, dün onlar için hayal olan şeyleri gerçekleştirmek istiyorlar. Ama artık onlar da biliyorlar ki o hayallerin gerçeğe dönmesi için bir başarı çıtası var. Yusuf Yazıcı'nın Mehmet Ekici'den formayı alıp, 20 milyon euro para ile Lille transfer olması seviyesine çıktı. Abdülkadir Ömür'ün Olcay Şahan'dan formayı alıp, 25 milyon euro transfer teklifi gelmesin kadar çıkarttı. Ekuban, Yusuf Yazıcı'dan boşalan formayı alıp, yeniden Premier Ligine göz kırpma seviyesine kadar çıkardı. Kısacası artık Trabzonspor'da küçük hedefler ve küçük hayaller kalmadı! Başarısı seviyesinin çıtası da yükseklere taşındı. Artık forma için sırada bekleyenler bunu göz önünde bulundurması gerekiyor. Obi Mikel gibi bir oyuncu bile bir maçın 32. dakikasında performans eksikliğinden oyundan alınmasını gördüğünüz bir ortamda her oyuncu ne için nasıl çalışması gerektiğini bir kaç kere daha düşünmesi gerekiyor.


SAĞLIK EKİBİNİN DEĞİŞMESİ YETMEZ!

Trabzonspor'da yaşanan bu sakatlıklar, yaşanan bu aksaklıklar bu kadar erken yaşanması bu kulüp için büyük bir şanstır. Bu sıkıntıları aynı sağlık ekibi ile sezonun bitmesine 5-6 hafta kala da yaşayabilirdik. O zaman ki faturası çok daha ağır olabilirdi! İlla ki şu anda yaşanan bu aksaklıkların da bir faturası olacak ama telafisi daha kolay. Ekuban'ın sakatlığı şansızlık, talihsizlik... Ama Abdülkadir Ömür ve Yusuf Sarı'nın sakatlıklarının kabul edilebilir bi yanı yok! Hele bu ihmaller yüzünden menisküs gibi 4-6 hafta arasında düzelebilecek bir sakatlığın 4-6 aya çıkması, skandalın daniskasıdır! Ya oyuncular Milli Takımlar kampına çağrılmasaydılar? Ya Milli Takım kampında da gerekli özen gösterilmeseydi? Sonucun ne olabileceğini düşünebiliyor musunuz? Bu konunun irdelenmesi, üstüne düşünülmesi gerekiyor! Sezon başı bonuslarla beraber 25 milyon euro teklif gelen oyuncunun böyle bir sağlık ekibinin eline bırakılması skandaldır! Daniel Sturridge'in, Obi Mikel'in, Sosa'nın Novak'ın, Pereira'nın ve daha bir dünya gelecek vaadeden oyuncuların bu sağlık ekibine teslim edilmesi skandaldır! Aslında bu sağlık ekibinin ilk skandalları Yusuf Sarı ve Abdülkadir Ömür değil. Safa Kınalı, Cafer Tosun ve Ebrar Cumhur gibi oyuncular da son bir yıldır bu sağlık ekibinin mağdurları olarak karşımıza çıkıyorlar. Bu can sıkan sorun dünyaca ünlü bir sağlık ekibi kurularak rafa kaldırılması gerekiyor. Gelen yeni sağlık ekibinin de çok başarılı olabileceğini düşünmüyorum.

SON SÖZ 

Yusuf Yazıcı Milli Takımın Moldova ile oynadığı maça son 10 dakika girip, sağ ayağı ile muhteşem bir gol attı. Biz o muhteşem gollere alışkındık ama bu bizi bile şaşırttı. Çünkü hep sol ayakla atılan gollere alışmıştık biz, sağ ayakla atılan gol biraz açılarımızı bozdu. Ama esas bakış açılarımız bozan ise maç sonuda yaptığı yorum oldu! Fransa'ya gittiği bir aylık dönemde sağ ayağını kuvvetlendirmeye yönelik çalışmalar yapmaya başladığını söyledi. Aklıma direk Voleybol Milli Takımı ile 16 yıl sonra destan yazıp finale çıkan Giovanni Guidetti'nin voleybol sporu ile alakalı yaptığı açıklama geldi. Giovanni Guidetti; "Yabancı kuralından dolayı yerli oyuncuları takıma katabilmek için çok para veriyoruz. Uzun süreli, iyi kontratlar önermek zorunda kalıyoruz. Bu oyuncular da biz olduk, yeterliyiz diyerek çalışmayı bırakıyor. Ama ülkesinde yabancı kuralı olmadığı için 17 yaşında başka ülkelere giden diğer milli takımların oyuncuları hep kendilerini geliştiriyorlar." şeklinde yaptığı açıklama Yusuf Yazıcı'nın son bir ayda Fransa'da yaptığı soğ ayak çalışmasını Trabzonspor'da yapmadığını çok net açıklıyor. Umarım Trabzonspor'un diğer gençleri kendilerini daha çok geliştirmek için yurdışına transfer olmayı beklemez!