ÖZÜNE DÖNEN BU TRABZONSPOR'A SAHİP ÇIKMAK LAZIM!

Trabzonspor içinde bulunduğu ekonomik krizden kurtulmak için çok cesur kararlar alıyor. Öyle ki bankalar ile yapılacak anlaşmaya ilk gönüllü olan kulüp olarak ön plana çıktı. Hemen bütün ekonomik verilerini en şeffaf şekilde kurula sundu. Trabzonspor yönetimi ilk iki yılı geri ödemesiz 5 yıllık bir anlaşma planına imza attı. Yapılan anlaşma ile alakalı detaylı bilgiler yakın bir tarifte açıklanır. Ama anlaşma yapılmadan önce zaten Trabzonspor yönetimi Ahmet Ağaoğlu önderliğinde kendi reçetesini belirlemişti. Trabzonspor yönetimi geldiği ilk günden beri çok radikal kararlar aldı. Eğer taraftar baskısı olmasaydı bu radikal kararları daha hızlı alacaktı ve kulüp daha az zarar görecekti. Ama sonuç olarak geç oldu, güç oldu ama temiz oldu. Yönetim ilk olarak israf denebilecek bazı giderlerden kurtulma yoluna gitti. Trabzonspor olarak şirketin daha çalışan ile daha az maliyet ile daha çok verim politikasını benimsediler. Gereksiz bütün çalışanlardan kurtuldular. Şirketi bir düzene soktuktan sonra, takımın 40 milyon eurolara kadar çıkan maaş bütçesini UEFA'nın istediği seviyeye hatta daha aşağıya çekmeyi başardılar. Trabzonspor'un 2019-2020 sezonu için belirlediği maaş bütçesi 15 milyon euro olduğu net bir şekilde biliniyor. Bunun yanında transfer bütçesi de 3 milyon euro olarak bizzat Başkan Ahmet Ağaoğlu tarafından açıklandı. Sene içinde kulübün seyahat masrafları, işçi maaş ödemeleri falan derken 2019-2020 sezonu için toplam 20 ile 22 milyon euro bir bütçe belirlendi. Trabzonspor yıllık giderini 150 milyon TL'ye kadar düşürüp gelirini de 200-250 milyon TL'ye çıkardı mı beş yılda borcun 500 milyon seviyelerine düşeceği çok nettir. Bunun yanınada elinde buluna Yusuf Yazıcı, Abdülkadir Ömür gibi yıldızlar var. Her yıl bir yıldız ihraç edilebilse beş yıl içinde Trabzonspor tam olarak kurtulur.

TARAFTAR SAHİP ÇIKMALI!

Trabzonspor bir runa sahip! Bu ruhu en iyi temsil eden kitle de taraftardır. Trabzonspor'un taraftar olmadan oynadığı coşkulu maç sayısı yok gibi... Ama takım taraftarla bir bütün oldu mu, taraftartan alması gereken enerjiyi ruhu aldı mı başka bir futbol oynuyor. Bunun en güzel örnekleri özellikle Burak Yılmaz ve Onur Kıvrak'ın kadro dışı kaldıktan sonra Trabzonspor'un kendi evinde oynadığı maçlardır. Taraftar olmadan futbolun keyfi eksiktir. Tuzsuz yemeğe, şekersiz tatlıya benzer. Ama kabul edelim ki bu dönemde Trabzonspor taraftarına biraz daha fazla ihtiyacı var. Sadece Medikal Park Stadyumunu doldurmak yetmiyor. TS Club'u olabildiğince aktif olarak kullanmamız gerekiyor. Forma almak için transfer beklememize gerek yok. Trabzonspor'un en büyük yıldızı yine kendidir. Al Trabzonspor formanı, seni tatmin eden oyuncu yoksa bile yazdır formaya "Trabzonspor" ismini. Uçurumun kenarından kurtulan Trabzonspor'u transfer baskıları ile bir daha o uçuruma sürüklemeyelim. Trabzonspor'dan şampiyonluk isteyelim ama gerçekleri bilerek ondan bir şeyler isteyelim. Gerçek bir taraftar için Trabzonspor'a sahip çıkmanın şartı şampiyonluk değildir! Bize sahada gösterilen onurlu bir mücadele yeter. Biz geçen sene o onurlu mücadeleyi gördük şimdi daha fazlasını istiyoruz. Sonucun çok bir önemi yok!

GENÇLİK AŞISI DEĞİL GELECEK YATIRIMI!

Özelllikle sosyal medyada ve bazı TV programlarında sürekli olarak "Trabzonspor'a gençlik aşısı" gibi söylemler çıkıyor. Bazı taraftarların da "yeter bu kadar genç transfer" söylemleri oluyor. İkisi de yanlış Trabzonspor bu transfer sezonunda yaptığı şey ne takimi gençleştirmek ne de genç transferle takımı doldurmak. Trabzonspor bu günün yetenekli gençlerini transfer ederek geleceğini kurtarmak istiyor. Bu zamana kadar transfer edilen gençlerden maksimum 3 kişi bu sezon kadroda kalır. Diğer oyuncular Trabzonspor'un anlaşmaya vardığı PTT Birinci Lig takımlarına kiralanacak. Gösterdikleri performansa göre önümüzdeki yıllar değerlendirilecek. Şu ana kadar yapılan genç transferle 500 bin euroya yakın bir para ödendi. Yapılan yanlış transfere bakılınca bu paranın çok da önemli bir para olmadığını görüyoruz. 25 yaşında 5 milyon euro verip almaktansa 19-20 yaşında 100 bin euro verip almak en doğrusu, en güzeli...

BU SEZON ZOR GEÇECEK!

Trabzonspor bu sezon üç farklı kulvarda mücadele edecek. Ama Trabzonspor için en önemli kulvarın UEFA Avrupa Ligi olacağını düşünüyorum. Çünkü Trabzonspor yeniden kendini Avrupa'ya tanıtması gerekiyor. Bunun iki nedeni var; birinci neden elindeki Abdülkadir Ömür, Yusuf Yazıcı, Uğurcan Çakır, Hüseyin Türkmen ve Majid Hosseini gibi genç oyuncuları Avrupa'nın büyük kulüplerine tanıtmak, ikinci neden ise Avrupa'nın değişik takımlarından yapacağı transferlerde elini güçlendirmek. Bu iki şeyi başaran Trabzonspor için Türkiye Süper Liginde şampiyon olmak hiç zor olmayacaktır.


SON SÖZ

Türkiye Süper Liginin 2019-2020 sezonun ismi Cemil(Dozer) Usta oldu. Öncelikle Trabzonspor'a hayırlı olsun. Ama hangi kulübün efsanesinin ismi sezona veriliyorsa o kulüp o sezon zor durumlar yaşıyor iyi ihtimal ile şampiyon olamıyor. Umarım Trabzonspor bu kötü istatistiği bozar. Ayrıca Trabzonspor'un alt yapısından yetişen, Trabzonspor'a transfer olan bütün futbolculara Dozer Cemil en güzel şekilde anlatılması gerekiyor. Dozer Cemil ruhunu yakalayan hiçbir futbolcu Trabzonspor'da başarısız olmaz.

 

Mustafa Mir Çolakoğlu