''Fenerbahçe maçını kaybedeceğimizi hiç düşünmedik''

Öncelikle bu sene Ünal Hocanın da takımın başına gelmesiyle aslında sana bir şans doğdu, daha önce bazı takımlara kiralandın ama bu sene Ünal hoca seni A takıma dahil etti.  Yani insanlar seni aslında bu sene tanımaya başladı diyebiliriz. Bunun öncesinde Abdülkadir’in futbol hayatı nasıl şekillendi çocukluğundan itibaren?

Yıllarca amatör klüplerde oynadım, Yalıspor ve Yenimahallespor’da sonra Trabzonspor’un altyapısına geçtim. Profesyonelliğe 1461 Trabzon ile adım attım. Ümraniye’ye kiralandım şampiyonluk yaşayıp 1461 Trabzon’a döndüm. Orda da şampiyonluk yaşayıp 1. Lige çıktık, bir sene daha orda oynadım sonraki sene Trabzonspor’a geçtim. Çok iyi bir sezon geçirmiştim kampa gitme düşüncesi vardı ama Ersun Yanal götürmedi, bende kiralık olarak Altınordu’ya gittim. 1 sezon orda oynadım ligin sonlarına doğru talihsiz bir şekilde sakatlandım ameliyat geçirdim dolayısıyla Trabzonspor ile kampa gidemedim. Bu sezon başı Ünal Hoca kampa götürmek istediğini belirtti ilk defa Trabzonspor ile kampa katıldım. Çoğu kişi Trabzonspor’da çok kez kampa gittiğimi sanıyor ama öyle değil bu şans bana ilk defa geldi. Bende bunu iyi değerlendirdiğimi düşünüyorum kadroda kendime yer buldum. Aslında insanlar beni 1461 Trabzon ile tanıdılar diyebilirim.

 

 

Sezon başı kampında ve hazırlık maçlarında süre buldun, aslında taraftar beğendi de senin oyununu. Bizim taraftar profilimiz sever topla süratli oyuncuyu ama sezon içerisinde yedeğe çekildin bunun sebebi sence neydi? Sakatlık, form durumu veya başka bir şey?

Öncelikle taraftarlar beni genç olarak görüyorlar aslında bakarsanız pek genç sayılmam 24 yaşındayım. Bütün liglerde oynadım, bu sene Süper Lig’de ilk defa Başakşehir maçıyla başladım. Kesinlikle form veya sakatlık yok. Tamamen Ünal Hocanın kararında gelişen bir olay. Oynatırsa oynarız oynatmazsa çalışıp beklemeye devam diyelim.

 

 

Lige takım Başakşehir maçında bir hayal kırıklığıyla başladı ama Sivas ve Galatasaray maçlarında üst düzey bir performans izledik, baskın bir futbol oynadı ama malum daha sonra gelen puan kayıpları var. Şimdi ise Fenerbahçe ve Kayserispor maçlarıyla gelen yeni bir seri söz konusu, sen bunun hakkında ne söylemek istersin?

Fener maçıyla galibiyet serisine başladık devamı gelecek inşallah.

 

 

Ailen futbolcu olma yolunda destek verdi mi? Yoksa başka bir mesleğe yönelmeni istediler mi?

Ailem hep destek oldu özellikle babam her zaman destekçimdi, kararlarıma hep destek verdiler.

 

 

Aslında biraz özel bir soru olacak ama taraftar bunu merak ediyor, Fenerbahçe maçı öncesi soyunma odasında atmosfer nasıldı? Neler yaşandı?

Maçı kazanacağımızı biliyorduk soyunma odasında herkes buna kilitlenmişti zaten kaybedeceğimizi hiç düşünmedik. Zaten oynadığımız futbol da bunu gösteriyor.

 

 

 

1. Lig ve Süper Lig arasındaki farklar neler?

Süper lig daha hızlı ve kontrollü, 1. Lig daha çok mücadeleye dayalı bir lig tempolu ve çekişmeli. Süper lig de futbol daha kolay herkes işini daha iyi biliyor.

 

 

Trabzon’da hayatından memnun musun?  İzmir’i Adana’yı özlediğin oluyor mu?

Trabzon’da tabi ki memnunum, ailem nişanlım tüm arkadaşlarım burada. Beni herkes tanır burada Trabzonspor’da oynadığım için değil, ben buralıyım meydanda geçti ergenlik yıllarım. İzmir’i de özlediğim zamanlar oluyor ama Adana benim için başka bir şehir. İnsanları bizim  insanımıza çok benziyor ve yemek kültürü muazzam Adana’yı özledim diyebilirim.

 

 

Takım içerisinde ortam nasıl, yabancılarla yerli oyuncular arasında bir bağ var mI?

Takımda herkes birbiriyle anlaşıyor hiç bir sıkıntı yok. Yabancılarımız çok karakterli düzgün insanlar zaten hepsinin geçmişi ortada. Sosa üst düzey bir profesyonel diyebilirim her gün fitnesta, idmanların her zaman en iyisi o ve Pereira da aynı şekilde. Tembel karakterli kimse yok herkes idmanda elinden geleni yapıyor bu da oynadığımız futbolu ortaya koyuyor zaten.

 

 

En çok kiminle anlaşıyorsun takımda?

Batuhan’la altyapıdan beri beraberiz zaten. Murat Cem, Mustafa Akbaş, Yusuf, Abdüş hepsiyle anlaşıyorum ama en çok Batuhan.

 

 

Hedeflerin neler kendini 5 sene sonra nerede görüyorsun?

En büyük hedefime ulaştım Trabzonspor’da oynayarak zaten, yaşım dediğim gibi çok genç değil bundan sonraki hedefim uzun Yıllar Trabzonspor’da oynamak tabi ki birde milli takım da oynamak da istiyorum. Gerçekçi olmak gerek milli takımda oynamak için Trabzonspor’da düzenli şekilde forma şansı bulmam gerek.

 

 

Lakabın var mı?

Abdüş ve parmak.

 

 

İdolün?

İniesta

Tunahan Köse/Trabzon Kulis