Bakan Koca: HES kodu ile seyahat edilebilecek!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması seyahatlerde serbest giriş kartı olacak. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz" dedi. Koca ayrıca gerekli koşulları sağlayan 65 yaş üstü vatandaşların memleketlerini ziyaret edebileceğini açıkladı.

Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. 

Virüsten tam olarak ne zaman kurutulunabileceğinin tün dünya için belirsiz olduğunu belirten Koca, maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulması gerektiğini vurguladı. 

Koca, seyahat süreciyle ilgili yeni bir düzenleme yapılacağını belirterek, şehirlerarası ulaşım için Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından kod alınması gerekeceğini söyledi. 

Koca ayrıca, 65 yaş ve üstü vatandaşların aile hekimleri ve kaymakamlıklardan izin alarak bir aylık  tek yönlü gidiş olmak kaydıyla memleketlerine gidebileceklerini ifade etti. 

Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

- Yeni vaka sayısı binin altına düştüğünde bu rakam nihai başarının işaret fişeği olacaktır. 

- Dünya virüsten tam olarak kurtulacağımız tarihi bilemiyor. Uzmanlar böyle bir varsayımda bulunamıyor. İnsan organizmasını istila eden son virüsün ne zaman etkisiz hale getirileceğini bilmek mümkün değildir. Hayatı yeniden planlıyoruz. 

- Kovid-19 salgına karşı aldığımız tedbirler toplum tarafından kabul gördü.

- Bayram günlerinde tedbirlere uyarsak sonrasında daha özgür olabiliriz, bayram günleri virüsün yeniden yayılma günleri olmamalı. Bayram kutlamalarını ziyaretlere giderek yapmayalım. 

- Kontrollü sosyal hayat herkesin katkısı ve çabasıyla kurulabilecek, bize serbestlik sağlayacaktır. 

- Erken umut tedbirleri önemsiz kılmasın. Hala binlerce sağlık personelimizin evlerine döndüklerinde çocuklarına sarılamadıklarını unutmayın. 

- Çilesiz tedbir olmaz, yeri geliyor çileye de katlanıyoruz. Ev hayattır; ev hastalığa karşı hayat olmaya devam edecektir.

- Risk hala dolaşımdadır. Yeni hasta sayısının azalması güvence değildir. Sokağa maskesiz çıkılmamalı, sosyal mesafe kuralına uyulmalıdır. 

- 20 Mayıs'tan sonra iş yerlerinin girişinde kuralları gösteren afişlerle karşılaşacaksınız. 

- Bilim Kurulumuz henüz kapalı olup ancak bu normalleşme süreci takvimi için de rehberler hazırlamaktadır. Geçen haftaki buluşmamızda kontrollü sosyal hayatı kolaylaştıracak mobil uygulamadan bahsetmiştim. Şimdiden kullanıcı sayısı 10 milyonu aşan uygulama, sizin rehberiniz olacak. Anında tedbir alabileceksiniz. Mobil uygulamanın çok önemli bir fonksiyonu da, bireyler risk taşıyıp taşımadığını da bu uygulamayla gösterebilecek. 

- Uçaklarda seyahat ederken bizlerden risk taşıyıp taşımadığımızı bildirmemiz istenecek. Bu uygulamaya önce şehirlerarası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. 

-Tüm ulaşım süreçlerinde Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodu alınacak. HES kodları kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşuyor. Kod sayesinde kimse TC numarası gibi kişisel verilerini paylaşmak zorunda kalmayacak. 

- Bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek.