Ağaoğlu gündeme dair açıklamalarda bulundu!

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğly, TRT Spor'da yayınlanan programda gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.

Utanıyorum. 30 senedir bu işin içerisindeyiz. O gün konuştuklarımızı bugün yine konuşuyoruz. Hakemlerle konuşmak istemeyiz ama... Zaten şu güne kadar da konuşmadık. VAR'la alakalı sıkıntı yok. Sıkıntı hakemler. İlk yarı Burak Yılmaz'a kalkan bayrak ofsayt bana göre ofsayt değildi. Hakemler gördüğünü algılayamıyor ya da anlamıyor ya da o işin adamı değildir. Torpille, rica ile ısrarla o görevi devam ettirmenin anlamı yok. O zaman niye kaldırıyorsun o bayrağı. MHK başkanı ben olsam, arkadaş teşekkür ederim sen 3. ligde 1 yıl bayrak kaldır. Ya da sen bırak başka bu işi yapacak olan biri gelsin. Biz VAR'dan gol yedik, VAR'dan penaltı oldu.Ağzımızı açtık bir şey dedik mi? Bunların paralarını biz veriyoruz. En iyi otellerde kalıyorsunuz, eğitimi alıyorsunuz. Sistemde en iyisi. Sen bu sistemi kendine benzetmeye çalışırsan olmaz.

Ankaragücü maçı. Sen kalkıyorsun 90+2 de Kuckanın aleyhine faul çalıyosun. Aynı poisyon VAR'da inceleniyor ses yok ve o pozisyon gol oluyor. Bu sistem niye kuruldu? Kendimize benzetmek için mi. 4 defa bakıyorsun emin de değilsin. Sen miye çağırmıyorsun hakemi. Kendi başına karar veriyorsun. O zaman VAR'ı da kendine benzettin. VAR var oldu olalı böyle bir zulüm görmedi. 

Bu işi bu noktayı getirenleri siz benden daha iyi tanıyorsunuz. Eğer yıllardır futbolun içindeyseniz benden daha iyi tanırsınız. Arkadaşım MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ile 7 aydır telefon görüşmesi yapmadım.
Bu tür kurumların hassasiyeti vardır, bizim saygı göstermemiz lazım. Biz bütün bunları düşünürken kurum içerisindeki insanlar hala 30 seneki kafa yapısıyla hareket ederlerse bu işin içinden çıkamayız. Hakkımızı bizle beraber ahlaki değerlere sadık kalarak mücadele veren az sayıda insan olsa spor ailesindeki insanlarla mücadeleyi geri adım atmayacağız.

Sporu nasıl ileriye götümemiz lazm onu tartışmamız lazım. Şimdi bakıyorsunuz kulüplerin borcu 14 milyar. 62 tane bağımszı spor federasyonu var. Bu spor federasyonlarının hepsi bakanlık teftiş kurulunda denetleniyor. Kulüpler borç batağının içinde, ben her gün 1 milyon tl kulübün içine sokmak zorundayım. 2023 yılına kadar tüm gelirler temlikli. Her puan benim için altın değerinde. Oyuncuların dün 30 bin lirası çalınmıştır. Milyonlarca taraftarın umudu, heyecanı kimin ne hakkı var buna?

Bu VAR'ın parasını kulüpler verdi. Bu sistem kulüplerin kesintilerinden çalışıyor. Şu bayrağı adaletli şekilde kaldırın. Teknoloji geldi bundan sonuna kadar yararlanın. Yok elektirik kesildi, yok fare kemirdi. Biz daha işin başındayız. Ne zaman son bulacak bu iş. Bezdum da, atın beni kuyulara.

Bu konuda bir öneriniz var mı diye yöneltilen soruya ise Ağaoğlu: Önerim şu: Bu hataları hiçbir şekilde af görmemesi lazım.  El çektireceksin. Arkada yüzlerce bu işi yapacak insan var. Yusuf Namoğlu bunu kırmalı artık diye cevap verdi.

Futbolun bu ülkede ileriye gitmesi için kaynaklar, bütün imkanlarımız var. Siz kalkıyorsunuz bu kaynakları 30 sene önceki kafa ile yönetmeye kalkıyorsunuz. Bundan sonra VAR odasında bir temsilci hakkımızı kullanacağız. En azından olay hep böyle devam ediyor maçtan önce söylemler hakemler etki altına alıyor, ondan sonraki maçlar garanti altına alınıyor.

Konuşulmaması lazım. Biz bu hakemle maç kaybetmiştik, şunu yapmıştk. Bir bırakın bunu, konuşmayalım, baskı altına almayalım. Bu hatalar yüzde 50'ye inecek. Buna rağmen hata yapanları sistemin dışına çıkması lazım. Benim oyuncum benim sorunum. Oyuncumdan ben sorumluyum. Bunun üzerinden yürüyüp bu yapılanları haklı göstermek hiçbir şekilde kabul edilemez. Herkes işini yapacak.

Oyuncularımdan ben sorumluyum

Burak Yılmaz konusunda konuşan Ağaoğlu, oyuncularımdan ben sorumluyum. Yaptıkları her şeyden ben sorumluyum. Oyuncumun davranışından, hareketinden bir rahatsızlık duyuluyorsa onun hesabını sorulacağı yer benim. Aslında oyuncularıma, hocama, yöneticilere yapılan her eleştirin odak noktası benim. Hafta içi bir gazetede yer alan ifadelerde kendisine ödeme yapılmadığını yabancı oyunculara ödeme yapıldığı yazılmıştı. Her iki tarafa da ödem e yapılmıştı. Yanlış bir anlaşılma olmuşt. Burak'ın kolay bir hayatı yok. Ciddi sakatlıklar geçirdi, ameliyatlar oldu. Hala 3 aydır kasığını tutarak dolaşıyor, zorlanıyor. Kuvvetli bir bünyesi var. Gol kralı. Kendisinden çok şey beklenen bir oyuncu. Uğraşırız biz topçlarımızla. Bir oyuncuyl kulüp arasında bir sorun varsa bir şekilde çözülmesi lazım. Kulübün menfaatlerini önde tutmak lazım.

Basın toplantısında Burak Yılmaz hiçbir şekilde bu basın toplantısının tarafı değil. Bizim idari yapmış olduğumuz hatalar olabilir. Orada o olayı kapattık. Neticede bu futbolcular benim futbolcum. Ben futbolcuma yapılan her türlü eleştinin önünde duvar olurum..

Yeni transferlerin hiç birine üç yıllık mukavele yaptırmadım

9.5 milyon euro'luk futbolcu sattım transfer döneminde. 6 oyuncu aldım. Bu oyunculara ödediğim para 2.2 milyon euro. Biz hiç 3 senelik mukavele yapmadım. 2+1 yaptım. O da kulübün opsiyonunda ve belirli şartlara bağlı. Hubocan'ı yolladık onun yerine Hosseini'yi aldık. Durica'yı yolladık Toure'yi aldık. Transferlerimiz böyle. Diğer yönetimin yaptığı gibi transfer yapmam. Kulübün geliri böyle. Geldiğimde kadro maliyeti 34 milyon euro'ydu. Şu anda 24 - 25 milyon euro bandına çekebildik.  16-17 milyon euro bandına çıkmaması gerekiyor.

Fiziki olarak yoruluyorsunuz tabii. Hafta sonunda bir galibiyet alıyorsunuz ama yorgunluğu unutuyorsunuz. Diğer başkanlarda benden farklı değildir. Bu kararları verirken bir düşünün lütfen. Mağlubiyetin hesabını ben veririm. Ama başka hatalardan, işin ucunu teknolojiye kadar getirdik... Bu kadar para veriliyor, seminerler, eitimler.. Hala mı aynı kafa? NASA'dan teknoloji alın getirin yine aynı olacak. Bu pozisyonlarda bayrağı klaldırmayın 50 kez dediler.  Niye kesiyorsun pozisyonu bırak oynansın. Milyonlarca taraftarın umutşarı, sevinçleri, heyecanları bir anda dibe vuruyor. Ondan sonra camia içinde huzursuzluk Milan kulübüne 2 milyon euro, Çin kulübne 250 in euro, oyunculara ödemelerini i düşüneceğim, bunlarla yatıp bunlarla mı kalakcağım. Bütün imkanlar önünüzde. Yapmanız gereken adaletli bir şekilde kaldırmak. Bu işi yapamıyorsanız gidin. Benide araya sokmaya çalıştılar girmedim. Niye gireyim? Yusuf Namoğlu'na söyleyin o da söyleyecektir. Ben oradan adaletli yönetim bekliyorum. Ben niye aracı olayım? Onlar da bu güvenin gereğini yapsınlar. Yıllardır aynı şeyi konuşuyoruz. 

Teklif gelen oyuncularımız oldu

Onazi, Burak, Kucka, Yusuf, Abdülkadir'e transfer teklifi geldi. Menajerler son güne sıkıştırıp bonservis bedelinin altına indirip transfer etmeye kalkıştılar. Ama değerini bulduğu taktirde ki bizim rakamlarımızda bellidir. Yüksek bir ücretle özellikle altyapıdan yetiştirdiğimiz oyuncu Avrupa'da iyi bir kulübe giderse..

Ben Okay'ı o kulübe vermezdim, o paraya hiç vermezdim. Onun yeri ilk 2-3 sıradaki takımlarda oynamaktır. Ya da İngiltere'de iyi bir takım. Tabii ki hem beni gururlandırır hem camiayı. Benfica kulübünün geçen yıl kazandığı bonservis bedeli 90 milyon euro, Trabzonspor'un batırdığı para 1 milyar... Biz Ersun Yanal'a ve yardımcılara en büyük tazminatı ödedik. 

Hüseyin Karadeniz/ Trabzon Kulis