Trabzon'da Cenazeye Katılan 33 Kişide Koronavirüs Tespit Edildi!

Trabzon'da bir cenaze merasiminde 33 kişinin koronavirüse yakalandığı tespit edildi. Cenazenin gerçekleşti ilçenin mahallesi karantina altına alındı.

Trabzon'da Cenazeye Katılan 33 Kişide Koronavirüs Tespit Edildi!

Trabzon'da bir ilçedeki cenaze merasiminde kişilerin birbirine teması sonucu 33 vaka tespit edildi. İlçede bir mahalle karantinaya alındı. Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, "Şu an yine 50’nin altına düşememiş durumdayız. Bunun nedeni olarak da, son 2-3 gün içerisinde bir ilçemizdeki cenaze merasimini göstermekteyiz. O cenaze merasiminden şu ana kadar tespit ettiğimiz 33 vakamız var. Bir cenazede kişilerin birbirleriyle teması sonucunda karşımıza çıkan vaka sayısı bu" dedi.

Koronavirüs karantinasına alınan mahalle

Türkiye'de koronavirüs tedbirleri kapsamında tam kapanmanın sona ermesinin ardından Trabzon’da da kademeli normalleşme başlarken, bir ilçedeki cenaze merasimi sonrası 33 vaka çıkması yetkilileri harekete geçirdi. Trabzon’da iki hafta öncesine kadar Kovid-19 vaka sayısı her 100 bin kişide 125,14 olarak belirlenirken bugünlerde bu rakamın 50’nin altına düşmemiş olması tedbirlere tam olarak uyulmamasına bağlandı.

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, vakaların azalmış olmasının sevindirici olduğunu ancak belli yerlerde vaka sayılarının yüksek çıkmasının tüm vakalara olumsuz yansıdığını belirterek, bu yöndeki çalışmaları titiz bir şekilde sürdürdüklerini söyledi.

Usta, "Şehrimizde vakaların azalmış olması hepimizi mutlu ediyor. Ancak, Trabzon şehrinin özelinde şöyle bir sıkıntımız var, belli yerlerde vaka sayıları oluşunca bu tüm vakaların sayısına yansıyarak bizi yine yukarılarda göstermek durumunda kalıyor. Şu an yine 50’nin altına düşememiş durumdayız.Bunun nedeni olarak da son 2-3 gün içerisinde bir ilçemizdeki cenaze merasimini göstermekteyiz. O cenaze merasiminden şu ana kadar tespit ettiğimiz 33 vakamız var. Bir cenazede kişilerin birbirleriyle teması sonucunda karşımıza çıkan vaka sayısı bu. Bunlar normalde baktığınız zaman Trabzon’da vakalar düşüyor ancak bu tür yerlerdeki vaka sayıları arttığı zaman bu sefer esnafın kapanmasıyla alakalı süreçler tekrar gündeme gelebiliyor. Yine dün itibariyle Of ilçemizde böyle bir sıkıntımız oldu. Orada aynı şekilde titiz bir şekilde olayları takip etmeye gayret ediyoruz. Tüm önerimiz toplu yerlerde insanların maske, mesafe kurallarına uymaları" dedi.

TRABZON'DA BEŞ NOKTADA KARANTİNA VAR

Trabzon'un Araklı ilçesinde koronavirüs tedbirleri kapsamında 5 noktada karantina uygulaması başlatıldı. Araklı İl Hıfzıssıhha Kurulu´nca yapılan yazılı açıklamada salgının yayılmasını engellemek için karantina uygulamasına karar verildiği duyuruldu. Açıklamada, "Taştepe Mahallesi´nde 2 bina, Yeşilyurt Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi´nde 2 noktada ve Özgür Sokak´ta 1 noktada covid-19 virüsünün tespit edilmesi nedeniyle hasta takibi yapılması, hastalığın yayılımının önlenmesi amacıyla 06.06.2021 günü saat 19.00 itibariyle ikinci bir emre kadar belirtilen yerlerin karantina altına alınmasına karar verilmiştir" denildi.