Tonsuncuk Brezilya'da Teslim Oldu!

Tonsuncuk lakabıyla tanınan Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın, Brezilya'da teslim oldu.

Tonsuncuk Brezilya'da Teslim Oldu!

 

Son yıllarında en büyük dolandırıcılık olaylarından Çiftlik Bank’ın kurucusu olan ve 2018 yılından bu yana aranan Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın, Brezilya / Sao Paulo’da teslim oldu.

Aydın’ın teslim olması bir sürpriz olmadı, zira dün sürpriz bir açıklama yaparak en kısa sürede güvenlik güçlerine teslim olacağını duyurmuştu.

Sosyal medyada ve halk arasında Tosuncuk lakabıyla tanınan Aydın dün yaptığı açıklamada kimseyi dolandırmak gibi bir amacının ve girişiminin olmadığını dile getirerek şu ifadeleri kullanmıştı;
“Mağduriyetleri gidermek adına yurt dışında bulunduğum süre boyunca elimden geleni yaptım ancak hakkımda açılan soruşturma, kovuşturma ve yakalama kararları nedeniyle bir netice elde edemedim.
Suçsuzluğumu ve mağduriyetimi kanıtlamak için kendi hür irademle Türk yargısına teslim olacağım. Bu noktada Türk yargısına vereceği kararda ve gerçeği bulacağımıza hiç şüphem yoktur.”
Binlerce insanın dolandırıldığı Çiftlik Bank çok ciddi mağduriyetlere neden olmasına rağmen maalesef benzer olaylar yaşanmaya devam ediyor. Bu kez Süt Bank dolandırıcılığı gündemde.

Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın teslim oldu

1991 yılında Bursa’nın Nilüfer ilçesinde dünyaya gelen ve 2016 yılında Kuzey Kıbrıs’ta bulunan Çiftlik Bank adlı şirketi kuran Aydın’in şirketinin saadet zinciri prensibiyle çalıştığı, 2018 yılında ortaya çıktı. Mart 2018’de şirketin 130 bin üyesinden topladığı 511 milyon lira ile Uruguay’a kaçtığı öne sürülen ve “nitelikli dolandırıcılık” ile suçlanan Aydın’ın Türkiye’ye iadesi için kırmızı bülten çıkarılmıştı.

Eek olarak 18 Nisan 2020 günü Resmî Gazete’de yayımlanan infaz kararnamesi ile Çiftlikbank’ın kurucusu “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın’ın infaz indiriminden yararlanamayacağı duyuruldu.