Avrupa Süper Ligi Resmen Kuruldu! İşte Bütün Detaylar

Avrupa'nın önde gelen 12 takımı, Avrupa Süper Ligi'ni resmen kurduklarını açıkladı.

Avrupa Süper Ligi Resmen Kuruldu! İşte Bütün Detaylar
 

İlk etapta Avrupa Süper Ligi'nde Milan, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid ve Tottenham kulüpleri yer alacak.

Milan, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid ve Tottenham, Avrupa Süper Ligi'ni kurduklarını duyurdu. 12 kulübün resmi internet sitelerinden Avrupa Süper Ligi'nin resmen kurulduğu açıklandı.

Avrupa Süper Ligi

Avrupa Süper Ligi'nin ilk başkanı Real Madrid'in başkanı Florentino Perez oldu.
Avrupa Süper Ligi'ne açılış sezonunun ardından 3 kulübün katılması bekleniyor. Avrupa Süper Ligi'nin Ağustos 2021'de başlatılması planlanlıyor. Avrupa Süper Ligi'ne Fransa ve Almanya takımları katılmadı.

Avrupa Süper Ligi Başkanı Perez

Sky Italia'nın haberine göre, Juventus başkanı Agnelli, Avrupa Kulüpler Birliği başkanlığından istifa etti. Süper Lig'e katılacağını açıklayan 12 kulüp, Avrupa Kulüpler Birliği'nden çekildi.

Avrupa Süper Ligi Başkanı Florentino Perez, "Futbola tüm seviyeleriyle devam edeceğiz. Futbol, 4 milyar izleyicisiyle dünyadaki tek global spor ve bu taraftarların tutkularına cevap verebilmek için büyük kulüpler olarak sorumluluğumuz çok büyük." ifadelerini kullandı.

FIFA VE UEFA'DAN SERT TEPKİ

Avrupa Süper Ligi'ne karşı çıkan FIFA'dan açıklama geldi. FIFA, "Uluslararası takvime ve değerlere karşı olan Avrupa'da kopuk ve kapalı bir lig düşüncesine karşıyız. FIFA, her zaman dünya futbolunda birliktelikten yanadır." diye konuştu.

Avrupa Süper Ligi'ne karşı çıkan UEFA ise lige katılmayı planlayan kulüplere yaptırım uygulanacağını duyurdu. Yapılan açıklamada Avrupa Süper Ligi adı altında kurulacak lige katılım sağlayacak takımların UEFA organizasyonlarından men edileceği belirtildi.

TURNUVA FORMATI BELLİ OLDU

Takımlar 10'lu iki gruba ayrılacak ve buna göre çeyrek finaller belirlenecek.

Dördüncü ve beşinci takımlar, kalan çeyrek final yerleri için play-off oynayacak.

Çeyrek finaller itibarıyla iki ayaklı eleme sistemi kullanılacak.