TRABZONSPOR'DA FETRET DEVRİ BİTTİ!

Trabzonspor 2010-2011 sezonunda şampiyonluk yaşadıktan sonra girdiği fetret devrinden 2018-2019 sezonunda çıkmayı başardı.

Trabzonspor'un şike ile elinden alınan kupanın geri getirilmesiyle alakalı verdiği mücadelede büyük sıkıntılar yaşadı. İbrahim Hacıosmanoğlu yönetimi Trabzonspor'un 2010-2011 sezonunda çalınan kupasını geri getirmekle taraftarı kandırdı. Kupayı getiremeyeceğini anlayancı, Trabzonspor'a yeni bir şampiyonluk yaşatma vaadiyle kulübün borcunu 200 milyon ₺'den 450 milyon ₺'ye çıkardı. Trabzonspor kulübü 2010-2011 sezonun kupasını almadığı gibi vaadedilen yeni şampiyonluğa da kavuşamayınca 450 milyon ₺ ile kulüp yönetimi el değiştirdi. Bu sefer başkan seçilen Muharrem Usta oldu. Muharrem Usta başkan seçilirken; vizyon dedi, misyon dedi, ama geriye 5-0'lık ve 7-0 yenilgilerin yanına 1 milyar ₺ borç bırakarak gitti! Ekonomiyi düzeltmek için gelen başkan kulübe ekstradan 550 milyon ₺ borç eklediği yetmezmiş gibi, kulübün maaş bütçesini de 40 milyon eurolara çıkardı. Geçen sezon 40 milyon euroluk takım 55 puanla 5. sırada sezonu kapattı. 

SIKINTININ TESPİTİ!

Ahmet Ağaoğlu, Muharrem Usta'dan yönetimi aldığı gibi ilk yapmak istediği şey takımın içinde milyon eurolar alıp ama takıma 100 bin liralık katkı vermeyen oyunculardan kurtulmak oldu. Onun için akla ilk gelen o isim Sosa oldu! Çünkü Sosa 3 milyon euro almasına rağmen verdiği katkı sıfıra yakındı. Ama Sosa'nın durumunda pel akla mantığa uygun olmayan şeyler vardı. Bu kadar iyi kariyeri olan oyuncunun oynamamasının bir nedeni olmalıydı. Ahmet Ağaoğlu, Sosa ile yolları ayırmadan önce bir görüşme yapmanın daha uygun olacağını düşündü. Sosa ile yapılan görüşmede Trabzonspor'a yakışmayacak şeylerin kulübün içinde yaşandığını daha ilk o an anladı Ağaoğlu! Sosa'ya ev sözü veren eski yönetim, Sosa'yı ve ailesini 1 yıl boyunca bir otelde ağırladılar. Oyuncuya ekonomik olarak verilen sözlerin ancak 3'te 1'ni yerine getirebildiler. Ayrıca Sosa ile yapılan görüşmede yönetim, takım içinde gruplaşmalar olduğunu, ana grubun başına Onur, Burak ve Olcay çektiği öğrendi. Tüm bu tespitlere rağmen yönetim taraftarın tepkisinden çekindiği için herhangi bir hamle yapamadı. Sezon başında sadece Okay Yokuşlu ve Bero satıldı. Buradan gelen para ile takıma FIFA ve UEFA dosyaları kapatılamaya çalışıldı. Bunun yanında 2.3 milyon euroluk kısmı da transfere ayrıldı. Tüm bu sıkıntılarla sezon başladı!

SIKINTININ ÇÖZÜMÜ 

Ünal Karaman liderliğinde sezona başlayan Trabzonspor dalgalı bir performans göstermeye başladı. Galatasaray'a 4 atan takım; Alanyaspor'a deplasmanda, Göztepespor' a kendi evinde yeniliyordu. Ama sezonun açılış maçı olan Başakşehir maçı hariç diğer bütün maçlarda güzel performans ortaya koyuyordu takım... takım içinde yaşanan sıkıntı artık trübünden de görünür bir hal almaya başladı. Onur Kıvrak her yediği golden sonra arkadaşlarına bağırıyor, Burak Yılmaz kendisine atılmayan her pastan sonra takım arkadaşlarına serzenişte bulunuyordu. Kucka kafasında Trabzonspor'u bitirmiş bir halde sahada geziyordu. Olcay Şahan'la alakalı da takım içinde şikayetler oluyordu. Tüm bu sıkıntıların üstü 11. hafta Trabzonspor'un kendi evinde Bursaspor'u ağırladığı maça kadar kapatıldı. Maçın 82. dakikasında Ünal Karaman, Burak Yılmaz'ı oyundan alınca, Trabzonspor'da kaynayan kazan taşmaya başladı. Peşinden Malatyaspor deplasmanında Trabzonspor'un 5-0 gibi ağır bir sonuçla yenilmesi, kaleye gelen 6 şutun 5'nin gol olması, kaleye gelen 6. şutun da kaleci Onur Kıvrak'ı geçtikten sonra Hüseyin Türkmen tarafından çizgiden çıkartılması Trabzonspor'da tüm dengelerin değişmesine neden oldu. Ünal Karaman; "Ya ben istifa ediyorum ya da Burak Yılmaz ve Onur Kıvrak kadro dışı kalıyor." diyerek yönetime istifasına sundu. Ahmet Ağaoğlu da 1990 yılından beri kendisini tanırım dediği Ünal Karaman'ın istifasını kabul etmeyerek, Onur ve Burak'ı kadro dışı bırakarak, Trabzonspor'da yaşanan fetret devrine son verdi.

EKONOMİK DEVRİM 

Trabzonspor'da son bir yılda yaşanan gelişmeler ekonomik devrim olarak adlandırılabilir. Özeklikle dolar ve euroda yaşanılan artışlar her şeye rağmen borcu 1 milyar ₺'nin üstüne çıkartamadı. Kulübün oyuncularına ödediği yaklaşık olarak 40 milyon euro şu anda 14 milyon eurolara inmiş durumda. Sosa'nın hala 3.2 milyon euro aldığını düşünürsek gelecek sezon bu rakamlar büyük bir avantaj olarak öne çıkıyor. Tüm bu iyi ekonomik verilerin yanına Abdülkadir Ömür, Yusuf Yazıcı, Hüseyin Türkmen, Uğurcan Çakır, Abdülkadir Parmak, Caleb Ekuban, Hosseini gibi genç oyuncuların bu sezon bu kadar forma şansı bulması çok daha büyük bir avantaj. Ama tüm bu avantajların yanında Trabzonspor'un altyapısı ve transfer komitesinin aynı şekilde verimli bir çalışma yapması gerekiyor. Kulübün 1 milyarlık borcu oyuncu ihraç etmeden bitme şansı yoktur.

SON SÖZ 

Trabzonspor kulübünün artık bir ileri üç geri yapma hakkı yoktur. Yarım yarım adım da olsa hep ileri gitmek zorunda. Çünkü Trabzonspor'a vaadedilen günler yakındır. Trabzonspor, Türkiye Spor Toto Süper ligini domine etmek istiyorsa önce Avrupa ligini domine etmesi gerekiyor.